Sukeldumiskohad

HARA SADAM

Hetkel oleme käinud sukeldumas põhiliselt Hara sadamas. Hara sadam asub samanimelise lahe läänekaldal ca 20 km kaugusel Loksa linnast. Tallinnast 60 km. GPS Koordinaadid 59 35,3N 25 37,0`E. Autoga pääseb peaaegu kaile ja sealt saab sulpsata kohe 6-8 m sügavusele.

Sadama põhjas on kaks kanalit, kus vesi ulatub 12 m sügavuseni. Vee läbipaistvus on tavaliselt 2-3 meetrit, aga 2003 a  suvel oli kai pealt näha 5 m sügavusel asuv “Opeli” vrakk. Kaid on ülalpool veeliini betoonist, aga vee alt on näha, et tegemist on nn kärgkastidega, st pinnase ja kividega täidetud palkehitistega. Viimase kolme aasta jooksul on kai merepoolses otsas allpool veejoont asuvad palgid hakanud pehkima ja kogu kai altpoolt vaikselt varisema.

Ilmselt kasutatakse seda kohta ka nähtamatu prügimäena, sest võrreldes paari aasta taguse pildiga on põhjas sodi hulk märgatavalt suurenenud.
2006 aastal vuras kohale falcki auto kust tuli välja mõõdukalt kuri turvamees.

Seletas, et meil peaks olema omaniku luba ja et omanik on mh. hr Sõõrumaa. Küsisin siis järele. Sõõruma seda sadamat igatahes enda omaks ei tunnistanud. Nii ei teagi, kellelt nõusolekut küsida.

Klipp Hara sadamast: www.hot.ee/kaidokas

kaido vee all tarmo männard hara sadam

 

JAAGARAHU KARJÄÄR

Tegemist oli esimese korraga kui lapsed said avavees sukelduda. Sukeldumise võtsid ette 8a Siim ja 10a Klen, Siim oli enne seda  proovinud sukeldumist  vannis, Klenile oli tegemist päris esimese korraga.

Kohaks sai valitud Jaagarahu karjäär Saaremaal, mis on minu arvates algajatele ja lastele parim harjutamise koht: Kivine põhi, soe ja selge vesi, ning  väikesel territooriumil palju huvitavat nagu  vähid, allikad, veealune raudtee, kivimurd ja kalaparved.

Samas sügavused 2-3 m, maksimaalselt 6 m ja alati on läheduses mõni madal koht, kus ootamatuste puhul pea vee pinnale pista. Ainus negatiivne pool on setete suur hulk, mis agaral lestadega tööl vee päris kiiresti sogaseks ajab.

Väike film ka raudteest, ahvenatest ja astangutest: images/Sukeldumine saarema

 

103_0309

 

PIRITA SADAM

20 septembril käisime Kaidoga osalemas Pirita sadama puhastamise aktsioonil. Mulistasime ringi nn “Piirivalvekail. Kuna Sinna oli kokku tulnud ca 150 sukeldujat, siis oli vesi lõpuks ikka päris mudane. Kohati oli nähtavust umbes pool meetrit. Kui Käsi välja sirutada, siis sõrme otsi enam korralikult näha polnud.

Minul õnnestus leida auto akulaadija ja tundmatu kalapüügi riist. Üks teadjamees rääkis, et tegemist pidi olema kalmaari tragiga. Võib olla oli see tõesti kalmaari püüdmise viguriga, aga selgusetuks jääb, mis ajal ja kuidas said Pirita sadamasse kalmaarid. Kaido tõi põhjast välja prügikühvli.

 

SHARM-EL-SHEIK

Suure kära-müraga viidi kogu Nukuteatri töötajaskond Egiptusesse, Sharm-el-Sheiki, Coral Bay hotelli, puhkama. Mindki  nende hulgas. Kahjuks juhtus esimesel päeval õnnetus, mis tuju pikaks ajaks mõruks tegi: Nimelt tuli mingil moel allveeboksi vesi sisse ja Punase mere soolased vood sundisid vaikima mu digikaamera klaassilma. Ostsin küll kohapealt ühekordse veealuse kaamera, ent kahjuks võis temaga minna vaid mõne meetri sügavusele.

Igal juhul nõnda juhtus, et sukelduma ma seekord ei läinudki. Snorkeldasin niisama. Ja muuseas, kui snorkliga sukeldudes ja hinge kinni pidades puhuda kõrvad samamoodi lahti, nagu sukeldudes, saab minna üsna sügavale. Kui kõrvu lahti ei puhu, hakkab juba 2-2,5 m sügavusel kõrvadel talumatult valus. Üks meie teatri lavapoiss olla end toore jõuga põhja poole pressides jäänud väidetavalt ühe kõrva trummikilest ilma.

Aga muidu võib öelda selle koha kohta vaid kiidusõnu. Meri oli eestlaste jaoks täiesti soe, päike paistis palavalt. Nähtavus oli suurepärane ja kalad kenasti värvilised. Muidugi tundub vee all kõik natuke sinakam, sest vesi neelab juba üsna madalal sügavusel ära spektri punase värvi, aga olgem ausad: vähemasti minu jaoks on sinist värvi meri täiesti normaalne. Isegi kui teda nime poolest kutsutakse Punaseks mereks.

Kel taolisteks ettevõtmisteks raha jätkub, sel soovitan kindlasti minna ja proovida. Ja veel: Sharm-el Sheiki turult saab normaalse kvaliteediga maski-snorkli osta paarisaja krooni  eest. Lestad maksavad seal alates 200 EEK. Asjad tasub kas osta sealt (odavaim, aga tuleb õige koht üles otsida), või osta siit (kallim). Hotellist laenutada on mõttetu ja kallis. Aga kõige mugavam.

sanna varust3 kollased kalad

 

 

Kurikuulus nukuteatri näitleja.

Postitatud Sukeldumine